Proč nakupovat u nás?
Poštovné nad 1000 Kč ZDARMA!
DÁREK ke každému nákupu nad 1000 Kč
SLEVA na celý sortiment 5 %
Většinu zboží máme trvale SKLADEM!
Možnost vrácení zboží do 20 dnů
Záruka 3 roky a pozáruční servis

Výcvik psů

Pes přítel člověka – toto je nejen název časopisu pro milovníky psů, ale rčení známé snad všem. Pes je společníkem a ochráncem člověka od dob jeho domestikace. Aby byl pes opravdu přítelem člověka a jeho bezproblémovým společníkem, k tomu je nutný zásah člověka. Ano, je na něm aby zajistil v dnešní moderní době bezproblémové soužití psa v lidském prostředí.

Výcvik psa

Je proto nutno psa vycvičit. Je jedno zda přijde ke svému pánovi jako štěně nebo dospělý pes, třeba z útulku, vždy je nutno ho vycvičit, naučit určitým pravidlům chování, které zajistí bezproblémové relace pes – člověk, pes – okolí. Může někdo namítnou, že když chce pejska jen jako společníka, pes nepotřebuje výcvik. Nemusíme každému štěněti poskytnout „výcvik“ – myšleno tvrdý dril, , ale každopádně pes musí být vychován. Vždyť štěně k poslušnosti vychováváme při hře a také mu vštěpujeme jaké postavení zaujímá v nové lidské smečce a kdo je jeho pán. U domestikovaných zvířat lidská smečka přejímá roli sourozenců a matky, a ona ho musí naučit všemu, co pro šťastný a bezpečný psí život potřebuje. Cvičit psa neznamená vždy jít na cvičák pro psy. Každý pes potřebuje alespoň základní výcvik, musí se naučit spolehlivému přivolání, pobytu o samotě, čistotnosti. Pes, který ví kde je jeho místo ve smečce, co smí a co ne, zná pravidla, se cítí šťastnější a jistějsí.

Kynologie

Kynologie v dnešní době se zabývá různými aspekty jak výcviku tak výživou či zdravím psů, jsou vydávány různé časopisy, kde se každý milovník psů může dozvědět zajímavosti týkající se výstav psů, výcvikových metod, krmiv pro psy, může se seznámit s různými plemeny atd.

Při pořizování psa by si každý měl uvědomit proč si psa pořizuje a jakou funkci v jeho životě bude pes hrát. Musí si uvědomit kolik času může psovi věnovat, jaké podmínky je schopen svému psu zajistit, zda pes bude bydlet s ním v bytě nebo zda bude držen v kotci a bydlet v psí boudě. Může se nám líbit dalmatin nebo , ale jestliže má bydlet právě v té psí boudě, nebude to srávné rozhodnutí, naopak venku určitě bude spokojený nowofunlanďan nebo bernský salašnický pes, u nich bychom si zase měli rozmyslet, zda máme možnost poskytnou mu nějaké chladné místo v létě, neboť horko, to je zmáhá.

Výcvik psa závisí také na tom, jakou funkci má pes vykonavat, zda má být „jen“ společníkem a kamarádem nebo to bude pes pracovní – třeba pes na hlídání, pes používaný v myslivosti nebo chce vykonávat s ním sport – třeba agility,dog-trkking nebo se chce se svým psem věnovat vystavování, zda chce mít chovnou stanici nebo chovného psa na krytí.

Čistokrevní psi mají určité vlohy dané pro to či ono plemeno a proto rozhodnutí zda si pořídit psa čistokrevného nebo křížence je také velmi důležité. U křížence vůbec nevíme jaké povahové vlastnosti můžeme po psu čekat, kdežto při výběru určitého plemene jistý předpoklad povahy už máme daný. Také poradci chovu pro dané plemeno nám mohou být nápomocní, ať už jde o rady týkající se chovu daného plemene, povahy plemene, zkušebnícho řádu nebo zkoušek. A než se rozhodneme pro nějaké plemeno, určitě bychom měli o něm něco vědět, k tomu nám poslouží i kynologická literatura.

Vše je třeba důkladně zvážit a pak vybríráme plemeno a temperament psa. Už u štěněte se začnou projevovat vlohy typické pro dané plemeno. Border kolie nebo začne jakoby "zahánět stádo", chrt běhá jakoby závodil o život, kokra či ohaře láká kdejaká slepice, ….

Základem každého výcviku každého štěněte je určitě důslednost a opakování, a také metoda odměny a trestu. Pokud pojem důslednost a opakování jsou v podstatě jasné pojmy, tak ve druhém případě odměnou rozumíme pochvalu, pamlsek, oblíbenou hračku a trestem pokárání, kde hlavním nástrojem je páníčkům hlas nebo odepření přízně, pozornosti.

Dnes již není nouze o štěňata různých plemen která nabízejí chovné stanice a můžeme si štěně osobně předem vybrat, a třeba si nechat poradit zkušeným chovatelem pokud zkušenosti nemáme. Cvičáky jsou také dosažitelné skoro všude, nejen ve velkých městech jako Ostrava, Praha, Brno. Vycvičení štěněte pak spočívá jen a jen na majiteli a jakého dospělého psa ze štěněte vycvičí je jen na něm. Samozřejmě při výcviku štěňat používáme jiné metody než při výcviku staršího, dospělejšího psa. Štěně je více tvárné a přizpůsobivé, naopak starší pes může mít své návyky a také (i špatné) zkušenosti.

Ty psa odnaučit je již mnohem těžší, stejně tak jako vlastní chyby nebo nedůslednosti, jichž jsme se při výcviku psa dopustili. Kdysi, kdy psi žili hlavně na vesnicích, kde byl dostatek prostoru pro jejich pohyb, kde většinou pracovali, ať už jako pastevecký pes, ovčácký pes, nebo hlídací pes, vše probíhalo jaksi přirozeněji. Teď psi omezenou možnost pohybu, mnohdy žijí ve městech, nebo i na vesnicích kde je omezena možnost jejich volného pohybu, všude ploty, silnice, mnohdy volně se mohou pohybovat jen na zahradě omezené plotem a na cvičáku, všude je plno nebezpečných nástrah jako auta, pohybující se lidé atd. Výcvik psů se mnohdy musí soustředit na to, aby se pes naučil pohybovat v tomto přetechnizovaným světě, což není pro štěně ani pro dospělého psa nic jednoduchého, a pak musí teprve zvládnout další výcvik zaměřený na jeho přímé využití.

V mnohém to mají cvičitelé těžší, někdy však jim moderní technika i s něčím pomůže. Pomůckou pro výcvik psa jsou elektronické výcvikové obojky, které usnadní v krátké době odstranění nežádoucího chování psů. Existují různé druhy těchto elektronických obojků.

Je to elektronický výcvikový obojek, který slouží k výcviku psa – s jeho pomocí se pes spolehlivě naučí základní povely, odnaučí zlozvyky. Elektronický systém vysílače a obojku umožní vysílat signály na značnou vzdálenost. Povely jsou trojího druhu - zvukový varovný, krátký upozorňovací korekční imuls a sada korekčních impulsů. Intenzitu korekčních impulsů lze snadno upravit a díky nízské hmotnosti a ergonomickému designu obojku jej lze použít i pro rasy s malým vzrůstem.

Existují také elektronický výcvikové obojky pro odnaučení nežádoucího štěkání. Ocení to majitele psů, kteří marně se snaží svého psa tomuto zlozvyku odnaučit. Pes který vytrvalým bezdůvodným štěkáním nebo vytím obtěžuje své okolí je mnohdy příčinou sousedských nesvárů.

O NÁS
PRODUKTY
ONNET SHOP s.r.o.